Wróć
Nasi odkrywcy Miłosz Krawczyk

Polska pod mikroskopem: Trójmiasto

Trójmiasto
Udostępnij miejsce
Opis miejsca

Jeśli umieścimy Polskę pod mikroskopem zobaczymy zróżnicowany kraj pełen ciekawych miejsc, a jednym z nich jest Trójmiasto. Trójmiasto – czyli powiązane ze sobą miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk położone na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Przez te wszystkie lata byłem tam częstym gościem – bądź ze względów biznesowych bądź całkowicie prywatnych, ostatnimi laty poruszając się na Blumil. Poznałem dobrze Trójmiasto i często tam wracam. Wysokie ceny i zatłoczone ulice powinny mnie powstrzymać od częstych odwiedzin tego miejsca, ale posiada ono jakiś czar, którego nie da się marginalizować. Zastanawiacie się nad wizytą ? Świetnie, poniżej informacje co można zwiedzać i jak wygląda dostępność tego miejsca.

Trójmiasto składające się z Gdańska, Sopotu i Gdyni jest jedną z największych aglomeracji w Polsce. Zamieszkiwane jest przez 700 tysięcy mieszkańców. Każdego lata tłumy turystów wypełniają ulice Trójmiasta i to nie bez powodu.

Ładne plaże oraz wspaniała architektura kuszą obietnicą udanych wakacji. Jeśli odwiedzicie stolicę Polski – Warszawę, to wizyta w Trójmieście jest niezwykle prosta. Szybka kolej Pendolino zapewnia wiele połączeń pomiędzy Warszawą a Gdańskiem. Ponadto Gdańsk jako największy z trójki tych miast posiada własne lotnisko, do którego łatwo dotrzeć bez względu na to czy podróżujesz z zagranicy czy z Polski. Ponieważ każde z tych miast posiada własny urok i charakter, opiszę każde po kolei. Poniżej Trójmiasto pod mikroskopem.

Gdańsk jest prawdopodobnie jednym z najbardziej interesujących miast w Polsce. Jest miejscem kojarzonym głównie z wakacjami i wypoczynkiem, ale posiada również bardzo bogatą historię.

Gdańsk przez lata znajdował się pod panowaniem pruskim i niemieckim i wpływy te widoczne są w architekturze miasta. Gdańska Starówka została zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana po wojnie. Tam właśnie znajduje się najwięcej zabytków historycznych takich jak piękne gotyckie kościoły. Miłośnicy architektury będą zachwyceni zwiedzając te część miasta.

3 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Gdańsku

Zwiedź Stare Miasto

Stare Miasto jest absolutnie piękne. Bogata architektura przenosi nas w inne czasy i powoduje, że spacery mają niepowtarzalny urok. Ta część miasta nie jest zbyt dostępna dla osób poruszających się na wózkach , gdyż przedzieranie się przez zatłoczone ulice stanowi nie lada wyzwanie. Dzięki Blumil poruszanie się jest łatwiejsze – stary bruk nie utrudnia poruszania się, a wysokie siedzisko pozwala być dostrzeżonym przez spacerowiczów

Odwiedź molo

Molo w Gdańsku nie jest tak imponujące jak w Sopocie ( sopockie należy do moich ulubionych), ale warto je odwiedzić.

Spaceruj ulicą Długą

Ulica Długa jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Ta piękna ulica jest pełna interesującej architektury i niesamowitych sklepów i restauracji. To miejsce, którego nie można przegapić!

Sopot

Sopot jest jednym z najbardziej znanych polskich kurortów. Czemu zawdzięcza swoją popularność? To wspaniałe miejsce odnowy biologicznej i ma najdłuższe i pewnie najładniejsze drewniane molo w Europie. Sopot i wakacje – to jest to!

Gdynia

Gdynia jest stosunkowo młodym miastem zupełnie odmiennym od Gdańska. Co ma do zaoferowania? Rekreacyjne molo i statki muzealne. Statki i łodzie to wizytówka Gdyni. Nie jest to moja ulubiona część Trójmiasta, ale warto ją zobaczyć jeśli jesteście w okolicy.

Wskazówka dla podróżnych

Znalezienie dostępnego miejsca na pobyt w Gdańsku nie jest łatwe. Ceny w centrum miasta są wyższe, ale nie przekłada się to na dostępność. Z własnego doświadczenia radzę wam nie szukać mieszkania w centrum, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zdrowie.

W Trójmieście możesz skorzystać z wycieczki statkiem. Dobrze poznać swoje prawa bo przysługuje ci prawo do uzyskania pomocy. Pamiętaj, aby poinformować personel wcześniej o planowanej przez ciebie podróży. Dostępność dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Hotele

Hotele w Trójmieście są dość dostępne, zarówno dla tradycyjnych wózków inwalidzkich, jak i dla Blumil. Często tańsze i lepiej przystosowane kwatery znajdziesz poza centrum. Znalezienie dobrego zakwaterowania nie powinno być problemem, ale pamiętaj zawsze dopytaj o szczegóły takie jak wyposażenie w rampy czy windy.

Sklepy i restauracje

Niektóre sklepy i restauracje mogą mieć wysokie progi, ale zaopatrzone są w rampy i większość z nich jest przystosowana dla wózków inwalidzkich. Nie jest źle ze znalezieniem miejsca gdzie można zjeść.

Atrakcje turystyczne

Gdańsk jest najbardziej dostępny jeśli chodzi o Trójmiasto, ale zwiedzanie nie jest zbyt łatwe i może nastręczać trudności. Niestety tylko niektóre plaże są przystosowane dla wózków inwalidzkich i te maja wspaniałe chodniki.

Chodniki

Podczas gdy chodniki w Gdańsku stale pozostawiają wiele do życzenia, Sopot robi wspaniałą robotę! Chodniki są gładkie, molo po prostu wspaniałe.

Ogólni rzecz biorąc chodniki w Trójmieście nie są złe, ale mogłoby być lepiej.

Lokalizacja

ODKRYJ JESZCZE WIĘCEJ
W NATIONAL GEOGRAPHIC

Oglądaj programy, które zabiorą Cię w podróż do świata National Geographic, bo #JestTyleDoOdkrycia!

Porzucone
Kontrukcje

sobota 20.00

Na całym świecie niszczeją porzucone konstrukcje - świadectwa ludzkiego okrucieństwa, zbrodni, ale także pomysłowości i przedsiębiorczości.

Więcej o programie