Wróć
Nasi odkrywcy Miłosz Krawczyk

Mamerki – Mazury z historią

Mamerki
Udostępnij miejsce
Opis miejsca

Mazury kojarzą się głównie z pięknymi jeziorami, łódkami, aktywnym wypoczynkiem i szantami. To najczęściej przyciąga turystów. Przepiękne lasy i zieleń. Na Mazurach znajduje się również wiele zabytkowych, interesujących miejsc, w tym dla pasjonatów historii zainteresowanych II wojną światową. Jak już tu jesteśmy to warto obejrzeć te fascynujące miejsca. I tak wypoczywając w Sztynorcie, podczas deszczowego dnia zacząłem szukać takich właśnie miejsc. Tak natknąłem się na jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano go dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu To około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.

Mamerki w latach 1941-1944 były samowystarczalnym „miastem” chronionym przez zmechanizowany batalion wartowniczy. Cały obiekt otoczony był zasiekami z drutu kolczastego. Co 300 m znajdowały się betonowe słupy (zachowane do dziś) z aparatami telefonicznymi i latarniami oświetlającymi teren. Bezpieczeństwa strzegły 4 wartownie, przed atakami z powietrza chroniły stanowiska dział obrony przeciwlotniczej. Oprócz schronów w kwaterze zbudowano dziesiątki baraków, w których pracowali sztabowcy, służby łączności, mieściły się kuchnie, kasyna, poczta, kino, kwatery mieszkalne, szpital, sauna i stajnie. Schrony w zależności od typu posiadają dwa lub pięć pomieszczeń, dwie lub cztery strzelnice ryglowane od wewnątrz. Posiadają system wentylacyjny, ślady po filtrach powietrza, instalacji elektrycznej, telefonicznej, centralnym ogrzewaniu i toaletach. Oba wejścia z korytarza posiadały drzwi pancerne oraz gazoszczelne.

Najbardziej malowniczym elementem schronów jest maskowanie ścian zewnętrznych trawą morską utwardzoną betonem i specjalnym mchem. Wygląda przepięknie i malowniczo, a w czasie wojny chroniło schrony przed wykryciem z powietrza, tak skutecznie, że nawet teraz po 60 latach bunkry wtapiają się w tło lasu.

W latach 2016–2017 Mamerki stały się sławne za sprawą poszukiwań Bursztynowej Komnaty. Obecnie jej wartość jest szacowana na około 500 milionów dolarów. Światowe i ogólnopolskie media przeprowadzały na żywo relacje z poszukiwań. Komnaty nie odnaleziono, natomiast od maja 2018 r. w Mamerkach można zwiedzać replikę pomieszczenia Bursztynowej Komnaty – 60 m2 ekspozycji. Replika została wykonana z wielką dokładnością przez renomowaną pracownię artystyczną specjalizującą się w odtwarzaniu zaginionych dzieł sztuki światowej.

W pobliżu znajduje się również 38 metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę jeziora Mamry i okolicy, jest to najwyższa wieża w regionie. Do pokonania turystów jest 200 schodów. Podczas wchodzenia wieża wprawiana jest w mocno odczuwalne drgania co potęguje doznania zwiedzających. Taras widokowy dostarcza również niezapomnianych wrażeń.

Koleją atrakcją, jakby tego było mało, jest U-Boot – niemiecki okręt podwodny. Jest to wiernie skonstruowana replika, która można zwiedzać. Przez lata wierzono, ze produkowane je tutaj w olbrzymich schronach a potem transportowano Kanałem Mazurskim do Bałtyku.

Bunkry giganty, schrony, Muzeum II wojny światowej z pięknymi wystawami i ekspozycjami wszystko przykuwa uwagę zwiedzających dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Tak więc Mazury to nie tylko wypoczynek na łonie natury w krainie tysiąca jezior, brak tłumów lub szaleństwa sportowe na wodzie to również rejon niezwykle bogaty w zabytkowe miejsca związane z historia i kulturą tego regionu. Polskie Mazury zaliczone zostały do finałowej czternastki ogólnoświatowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury. Trzeba poznać te lokalne smaki i ścieżki i otworzyć się na nowe doznania. Mazury są w stanie oczarować każdego bez względu na to czy lubi żeglarstwo, kajakarstwo, jazdę na rowerze, zbieranie grzybów czy odkrywanie ciekawych miejsc wiążących się z historią II wojny światowej.

Lokalizacja

ODKRYJ JESZCZE WIĘCEJ
W NATIONAL GEOGRAPHIC

Oglądaj programy, które zabiorą Cię w podróż do świata National Geographic, bo #JestTyleDoOdkrycia!

Porzucone
Kontrukcje

sobota 20.00

Na całym świecie niszczeją porzucone konstrukcje - świadectwa ludzkiego okrucieństwa, zbrodni, ale także pomysłowości i przedsiębiorczości.

Więcej o programie