Najpiękniejsze zamki i pałace w Danii

Choć Dania jest najmniejszym skandynawskim krajem, ma do zaoferowania naprawdę bogatą ofertę dla miłośników architektury. Majestatyczne zamki i pałace znajdziesz w takich miastach, jak Helsingør, Kopenhaga czy Kværndrup, a także na należącej do Danii wyspie Bornholm. Sprawdź, jakie zamki i pałace warto zobaczyć podczas podróży do Skandynawii!

Zamek Kronborg (Helsingør)

Jednym z najsłynniejszych duńskich zamków jest Kronborg, czyli tzw. zamek Hamleta – to właśnie tu miała się rozgrywać akcja słynnego dramatu Szekspira. Kronborg leży w duńskim mieście Helsingør, nad cieśniną Sund, na najdalej wysuniętym na wschód cyplu. Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jego budowa rozpoczęła się w 1420 roku na polecenie księcia Eryka Pomorskiego. Za panowania króla Fryderyka II Oldenburga Kronborg przeszedł gruntowną przebudowę, dzięki której stał się jedną z najwspanialszych twierdz XVI wieku w Europie. Z zamkiem Hamleta wiąże się również pewna legenda: otóż w podziemiach twierdzy ma przebywać duch hrabiego Ogiera Duńczyka, który ożyje w obliczu śmiertelnego zagrożenia dla ojczyzny.

Zamek Amalienborg (Kopenhaga)

Kopenhaski Amalienborg to od 1794 roku oficjalna rezydencja duńskich monarchów. Rodzina królewska przeniosła się tu pod koniec XVIII wieku, tuż po tym, jak pożar spustoszył Pałac Christiansborg, będący ich poprzednią siedzibą. Charakterystyczna nazwa zamku nawiązuje do imienia królowej Zofii Amelii brunszwickiej, która w XVII wieku nakazała budowę letniego pałacyku z ogrodem w tym miejscu. Obecnie zespół pałacowy składa się z czterech identycznych pałaców zbudowanych wokół 8-kątnego placu: Pałacu Moltkego, Pałacu Levetzaua, Pałacu Brockdorffa i Pałacu Schacka. Zamek Amalienborg to jedna z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi, a każdy z czterech pałaców jest strzeżony przez królewskich gwardzistów. Warto przyjść tutaj w południe, gdy odbywa się uroczysta zmiana warty. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Muzeum Pałacowe.

Pałac Christiansborg (Kopenhaga)

Do 1794 roku Christiansborg był kopenhaską rezydencją duńskich monarchów, a obecnie znajdziemy tu siedzibę parlamentu, biura rządu oraz muzea. Pierwsza budowla powstała w 1167 roku – zamek był otoczony wysokim murem i składał się z kilku obiektów, w tym z kościoła zamkowego. Dwieście lat później na jego miejscu postawiono nową twierdzę, która stała się własnością duńskich monarchów. W 1731 król Chrystian VI nakazał rozbiórkę zamku i budowę nowego – tak powstał tzw. pierwszy Christiansborg. Przed ukończeniem prac pałac spłonął, a rodzina królewska przeniosła się do Pałacu Amalienborg. W latach 1803–1828 powstał drugi Christiansborg, jednak (z wyjątkiem Fryderyka VII) monarchowie preferowali rezydencję w Pałacu Amalienborg. Obecny budynek to tzw. trzeci Christiansborg. Zespół pałacowy składa się nie tylko z zamku, lecz również z innych obiektów, takich jak Muzeum Królewskich Stajen i Powozów, Muzeum Teatru, Muzeum Thorvaldsena czy Kościół zamkowy.

Zamek Egeskov (Kværndrup)

Egeskov Slot leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Fionii i jest uznawany za najlepiej zachowany zamek na wodzie renesansu europejskiego. Wzniesiony w 1554 roku, wyróżnia się bajkowym wyglądem, wspaniałymi eksponatami i zdobionymi salami. Jest to zamek prywatny, który leży na terenie posiadłości o powierzchni 1137 hektarów. Na terenie obiektu znajdują się liczne muzea – wystawiane są m.in. kolekcje samochodów, motocykli, powozów konnych, narzędzi rolniczych, przyczep kempingowych i historycznych ubrań. Warto również odwiedzić Pałac Tytanii, czyli najbardziej magiczny dom dla lalek na świecie, składający się z 3000 elementów. Zamek Egeskov oferuje atrakcje dla całej rodziny, w tym przepiękne ogrody i wyjątkowe labirynty z żywopłotów. Odbywają się tu również liczne imprezy i koncerty, dlatego warto przed przyjazdem sprawdzić kalendarz wydarzeń.

Zamek Hammershus (Bornholm)

Na północnym krańcu Bornholmu leży zamek i kompleks fortyfikacji, będący największym tego typu obiektem w Europie Północnej. Zbudowany ok. 1255 roku na masywie Hammeren, znajduje się obecnie w ruinie, lecz nadal cieszy się zainteresowaniem wśród odwiedzających wyspę. W przeszłości fortyfikacja stanowiła strategiczny punkt obronny i była symbolem duńskiej władzy. Architektura zamku jest typowa dla średniowiecznych budowli – ruiny leżące na wysokim wzgórzu wyróżniają się masywnymi murami i wieżami obronnymi. Na Bornholm możesz się w łatwy sposób dostać z Ystad, skąd odpływają promy do Rønne. Podróż trwa ok. 80 minut.

Jak zobaczyć wszystkie zamki za jednym razem?

Jeśli planujesz wielodniową wycieczkę do Danii, być może uda Ci się zwiedzić najpiękniejsze duńskie zamki i pałace. Jeśli jednak chcesz rozłożyć wyjazd na kilka podróży, możesz skorzystać z oferty promocyjnej Unity Line „Im częściej, tym taniej – 11 przejazd GRATIS!”. Oferta obowiązuje na wszystkie rejsy ze Świnoujścia, a 10-przejazdowy karnet jest ważny przez 12 miesięcy od daty pierwszej podróży, dlatego bez problemu zaplanujesz zwiedzanie najlepszych zamków w Skandynawii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *